Miks organiseerida kodu või töökohta?

Selles postituses räägime lähemalt, mis see organiseerimine ehk korrastamine ikkagi on ja miks see kasulik on.

Organiseerimine – mis see on ja mis see ei ole?

Tihti aetakse organiseerimist segi minimalismiga. Tegelikult on need erinevad asjad ja üks ei välista teist. Minimalism on elustiili valik, kus elatakse vähemate asjadega, kuid organiseerimine ei tähenda alati vähemate asjade omamist. Organiseerimine on asjade efektiivne paigutamine ja sorteerimine, enda jaoks töötava süsteemi loomine. See tähendab, et asjadel on oma kindel koht, mis aitavad elu lihtsamalt ja segadusevabamalt elada.

Organiseerimise puhul kasutatakse ka mõistet korrastamine. Ja kui seda tehakse, siis paljud inimesed lähevad segadusse, et mis vahe on korrastamisel ja koristamisel.

Koristamine on see kõige igapäevasem tegevus, mida oma kodudes teeme. Pärast sööki koristame laualt ära mustad nõud, aeg-ajalt kasutame tolmuimejat ja peseme põrandaid, pühime tolmu. Tüüpiliselt koristame korraga ära ühe toa – olgu see siis parasjagu köök, vannituba, magamistuba, lastetuba vms.

Korrastamine on tegevus, mida ei tehta igapäevaselt, vaid mingi kindla perioodi tagant. Mõnikord ka ainult siis, kui tuju tuleb, ja vahel on esimene korrastus juba nii hea, et uuesti seda tegema ei peagi. Näiteks riidekapi puhul tehakse seda pigem mingi kindla perioodi tagant – enamikel inimestel leidub seal riideid, mida enam ei kanta, mis enam selga ei lähe, pole õige hooaeg kandmiseks jne. Riietele, mida enam ei kanta, tuleks leida uus eesmärk – olgu selleks, siis annetus või ümbertöötlemine. Mittevajaminevaid asju kodus lihtsalt ladustada pole vaja.

Miks oma kodu või töökohta organiseerida?

Organiseerimist alustades tasub alati mõelda, miks seda teha ja mida sellega saavutada tahetakse. Toome mõned näited, mille peale tasub mõelda.

Leiad asjad kiiremini üles

Korrastamise ja organiseerimise puhul luuakse enda jaoks töötav süsteem, mis aitab asju hoida korras igal ajal. Süsteemi loomine võib teinekord küll võtta natuke aega, aga pikemas perspektiivis aitab see aega võita, sest Sa tead, kus asjad asuvad. Näiteks on selliseks ruumiks garaaž, kuur või panipaik. See on tüüpiliselt üsna piiratud ruumiga ja inimesed tahavad sinna maksimaalselt asju mahutada. Selle jaoks on hea, kui igal tööriistal, matkatarbel jms on oma koht, asjad on sorteeritud ja organiseeritud kategooriate järgi. 

Hoiad aega kokku koristamise arvelt

Kui asjadel on oma kindel koht, siis on lihtne neid kohe pärast kasutamist tagasi panna selle asemel, et laokile jätta. Nii ei teki suurt segadust, mille koristamine kulutab väärtuslikku aega. Näiteks aksessuaare ja meigitooteid on väga mugav korrastada 5Five hoiukarpidega, mille leiad siit.

Korrastamine aitab raha säästa

Kui jätta kõrvale organiseerimistarvikutele kuluv raha (ühekordne ost pikemaajaliseks kasutamiseks), siis tegelikult kulutatakse asjade ostmiseks vähem, sest ei osteta enam uut asja põhjusega, et vana on kadunud; ei osteta enam liiga palju asju korraga, sest teatakse palju on vaba ruumi kappides ja sahtlites. Näitena võib tuua organiseeritud kuivained. Kui need on korraga silme ees, siis on näha palju toiduaineid alles on ja tekivad kergemini ka ideed, mida võiks söögiks valmistada. Kuivaineid aitavad organiseerida Gastromax säilituskarbid, mille leiad siit.

Puhtam ümbrus mõjub hästi enesetundele ja produktiivsusele

Inimesed on mõjutatud keskkonnast nende ümber. Müravähene ja puhtam ümbrus muudab Sind produktiivsemaks ja teeb rohkem ruumi su mõtetele.

Pakendivabam elu

Kasutades erinevate toiduainete jaoks kvaliteetseid tarvikuid, on võimalik elada keskkonnasäästlikumalt ja toota vähem prügi. Järjest enam muutub populaarsemaks pakendivaba elu ning erinevatest lahtise letiga ökopoodidest on võimalik osta toiduaineid ja muid majapidamistarbeid juba olemasolevatesse säilitusnõudesse ja karpidesse.

Tekib otsene vajadus organiseerimise järele

Muutused elus võivad tekitada vajadust organiseerimise järele. Näiteks, laps kolib kodust välja, seega võiks tema asjad organiseerida ja paigutada võimalikult hästi, et ruumi enda tarbeks kasutada.

Kindel süsteem aitab korda hoida ka pereliikmetel

Kui organiseerimise käigus loodud süsteemid on head, siis aitavad need teistel pereliikmetel ka korda hoida. Näiteks organiseerides laste mänguasjad värvide järgi on nad väga osavad neid õigesse kohta tagasi panema või kui garaažis kasti peale on märgitud maalritarbed, siis olen kindel, et ükski mees ei aseta sinna kasti oma kruvikeerajat.

Kokkuvõtteks

Organiseerimine ei ole koristamine ega ka minimalism. Organiseerimine on asjade efektiivne paigutamine ja sorteerimine, enda jaoks töötava süsteemi loomine. See tähendab, et asjadel on oma kindel koht, mis aitavad elu lihtsamalt ja segadusevabamalt elada.

Organiseerimist alustades tuleb alati mõelda, miks seda tehakse ja mida tahetakse saavutada. Nii on suurem motivatsioon korrastamise käigus tekkinud kaost likvideerida.

Loodame, et postitus andis motivatsiooni organiseerimisega alustamiseks ja järgmises postituses räägime, kuidas oma kodu organiseerida.